Depułtycze Królewskie 55
22-100 Chełm
Pon-Pt
07:30 - 15:30
82 564 00 28
centrumlotnicze@panschelm.edu.pl

 

 
Komentarze są wyłączone

Wizyta studentów w PLZ Świdnik

W dniach 13 i 15 grudnia 41 studentów kierunku Mechanika i budowa maszyn specjalności Mechanika lotnicza miało okazję odwiedzić „Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego „PZL – Świdnik” Leonrado Helicopters company. Byli to studenci II i III roku pod opieką instruktorów oraz kadry OSPT PANS w Chełmie.

Wyjazd odbył się w ramach współpracy Uczelni z PZL – Świdnik.  Studenci podczas wyjazdu zostali zapoznani z budową oraz sposobem wytwarzania struktur lotniczych z różnorodnych materiałów – od aluminium po wyroby z materiałów kompozytowych. Mogli także zobaczyć wytwarzanie struktur lotniczych oraz pracę montażystów i mechaników serwisowych, zaobserwować procesy produkcyjne w fabryce na obrabiarkach mechanicznych – tokarkach, frezarkach oraz innych specjalistycznych sprzętach. Jednym z etapów wycieczki było zapoznanie się z technologiami montażu struktur lotniczych, czyli procesami nitowania, klejenia oraz innymi technologiami łączenia części.

Studenci odwiedzili też dział prób niszczących, gdzie poznali proces sprawdzenia projektu w warunkach realnych obciążeń. Na jednym stanowisku zamontowany był kadłub śmigłowca AW189, który poddawany był próbom zmęczeniowym oraz na drugim natomiast testowana była łopata do śmigłowca W3- sokół.
Ostatnią częścią zwiedzania było przyjrzenie się pracom na hangarze remontowym, gdzie statki powietrzne poddawane są serwisowi (całościowemu bądź częściowemu) ze względu na zakończenie czasu użytkowania (tzw. resurs). Studenci podczas zwiedzania zaobserwować mogli 4 śmigłowce, które aktualnie przebywały na pracach serwisowo- remontowych (śmigłowce W3- sokół) w różnych wersjach: SAR, wojskowe bądź cywilne.

Wizyta w  Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL – Świdnik” Leonrado Helicopters company pozwoliła studentom Państwowej Akademii Nauk Stosowanych zapoznać się z pracą mechaników oraz montażystów struktur lotniczych jedynego w Polsce zakładu, mogącego projektować, badać oraz wykonywać śmigłowce całościowo.