Nasz absolwent Bartłomiej Kieblesz autorem „Podręcznika pilota śmigłowcowego”

Za portalem dlapilota.pl z dumą informujemy, iż ukazał się pierwszy i jedyny polskojęzyczny „Podręcznik pilota śmigłowcowego” autorstwa absolwenta Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie ł !

„Wypełnia on od dawna istniejącą lukę w polskojęzycznej literaturze fachowej dotyczącej pilotażu śmigłowca.

W literaturze polskiej, z której mogą skorzystać piloci śmigłowców, występują pozycje naukowo-techniczne, albumowe, słownikowe lub opowiadania. Od wielu lat brakowało podręcznika obejmującego tematykę wykonywania lotów śmigłowcami w sposób naukowy i zarazem praktyczny.

Podręcznik pilota śmigłowcowego najlepiej sprawdzi się dla kandydatów przygotowujących się do prywatnego wykonywania lotów śmigłowcami, ale może być także cennym wsparciem kandydatów na pilotów zawodowych i instruktorów. Podczas gdy szkolenia pilotów śmigłowców opierają się głównie o materiały przygotowywane przez ośrodki szkoleń lotniczych, instrukcje użytkowania w locie, autorskie prezentacje oraz przekazywanie przez instruktorów doświadczeń własnych i kolegów, niniejszy podręcznik może stanowić praktyczną pomoc instruktorską w nauczaniu kandydatów.

Niniejszy podręcznik szczegółowo omawia aerodynamikę i budowę śmigłowców w odniesieniu do praktyki sterowania lotem i manewrowania. Znajdują się tu także wyjaśnienia dotyczące osiągów, sytuacji normalnych i awaryjnych, bezpieczeństwa, aspektów operacyjnych i podejmowania decyzji lotniczych, z licznymi odniesieniami do instrukcji użytkowania w locie. Tematy takie jak pogoda, nawigacja, prawo lotnicze, łączność zostały szeroko opisane w dostępnej literaturze polskiej, dotyczącej lotnictwa samolotowego lub szybowcowego.

Jednym z problemów lotnictwa śmigłowcowego jest brak jednolitej terminologii w języku polskim. W przypadku wielu istotnych pojęć wyjaśnianych w podręczniku stosuje się więc także słownictwo angielskie, co powinno pomóc czytelnikom w zapoznawaniu się z szeroko już stosowanym anglojęzycznym przekazem w lotnictwie.

Niniejszy podręcznik został opracowany w głównej mierze na podstawie przekładu podręcznika „Helicopter Pilot Handbook” wydanego przez Federalną Administrację Lotnictwa (FAA) Departamentu Transportu Stanów Zjednoczonych w roku 2019, w połączeniu z wybiórczym przekładem innych pozycji wydawanych przez FAA. Aby ułatwić czytelnikom przyswajanie wiedzy w sposób jak najbardziej praktyczny, znajdziemy tu liczne nawiązania do instrukcji użytkowania w locie śmigłowców typu Robinson R44 w wersji Raven i i II. Powodem tego jest fakt, że zdecydowana większość cywilnych pilotów śmigłowcowych w czasach obecnych realizuje swoje pierwsze kroki w lataniu na typie śmigłowca R44, często na nim też poprzestając w swojej karierze.

Podręcznik ten stanowi kompendium wiedzy zarówno dla uczniów-pilotów jak również dla tych już posiadających licencję i czynnie latających. Materiał zawarty na blisko 500 stronach został uszeregowany i podzielony na następujące rozdziały:

• wprowadzenie do śmigłowca
  • aerodynamika lotu
  • układy sterowania śmigłowcem
  • budowa śmigłowca
  • instrukcja użytkowania w locie
  • masa i wyważenie
  • osiągi i ograniczenia
  • procedury naziemne i przygotowanie do lotu
  • podstawowe manewry w locie
  • zaawansowane manewry w locie
  • awarie i zagrożenia w locie
  • loty nocne
  • skuteczne podejmowanie decyzji
  • oprzyrządowanie i podstawy lotu według wskazań przyrządów

Podręcznik został opracowany w oparciu o materiały FAA takie jak Helicopter Flying Handbook, Helicopter Instructor’s Handbook i Pilot’s Handbook of Aeronautical Knowledge.

Pozycja niezbędna w bibliotece każdego pilota śmigłowcowego!

O Autorze:

Bartłomiej Kieblesz to absolwent Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie ze specjalnością inżynierii lotniczej oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej ze specjalnością hydroklimatologii. Pilot turystyczny samolotowy i zawodowy śmigłowcowy z nalotem 6000 godzin na śmigłowcach typu R44, R66, AS355, AW109 i różnych wariantach typu AS350/EC130. Posiada 3500 godzin nalotu instruktorskiego oraz doświadczenie w różnego rodzaju operacjach specjalistycznych w Polsce i za granicą, w tym filmowych, przeciwpożarowych, naukowo-badawczych i transportowych z podwieszonym ładunkiem (HESLO). Kierownik Szkolenia Organizacji ATO, AOC i SPO Helipoland.”

Źródło: