Nasz absolwent Bartłomiej Kieblesz autorem „Podręcznika pilota śmigłowcowego”
Za portalem dlapilota.pl z dumą informujemy, iż ukazał się pierwszy i jedyny polskojęzyczny „Podręcznik pilota śmigłowcowego” autorstwa absolwenta Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie ł !
„Wypełnia on od dawna istniejącą lukę w polskojęzycznej literaturze fachowej dotyczącej pilotażu śmigłowca.
W literaturze polskiej, z której mogą skorzystać piloci śmigłowców, występują pozycje naukowo-techniczne, albumowe, słownikowe lub opowiadania. Od wielu lat brakowało podręcznika obejmującego tematykę wykonywania lotów śmigłowcami w sposób naukowy i zarazem praktyczny.
Podręcznik pilota śmigłowcowego najlepiej sprawdzi się dla kandydatów przygotowujących się do prywatnego wykonywania lotów śmigłowcami, ale może być także cennym wsparciem kandydatów na pilotów zawodowych i instruktorów. Podczas gdy szkolenia pilotów śmigłowców opierają się głównie o materiały przygotowywane przez ośrodki szkoleń lotniczych, instrukcje użytkowania w locie, autorskie prezentacje oraz przekazywanie przez instruktorów doświadczeń własnych i kolegów, niniejszy podręcznik może stanowić praktyczną pomoc instruktorską w nauczaniu kandydatów.
Niniejszy podręcznik szczegółowo omawia aerodynamikę i budowę śmigłowców w odniesieniu do praktyki sterowania lotem i manewrowania. Znajdują się tu także wyjaśnienia dotyczące osiągów, sytuacji normalnych i awaryjnych, bezpieczeństwa, aspektów operacyjnych i podejmowania decyzji lotniczych, z licznymi odniesieniami do instrukcji użytkowania w locie. Tematy takie jak pogoda, nawigacja, prawo lotnicze, łączność zostały szeroko opisane w dostępnej literaturze polskiej, dotyczącej lotnictwa samolotowego lub szybowcowego.
Jednym z problemów lotnictwa śmigłowcowego jest brak jednolitej terminologii w języku polskim. W przypadku wielu istotnych pojęć wyjaśnianych w podręczniku stosuje się więc także słownictwo angielskie, co powinno pomóc czytelnikom w zapoznawaniu się z szeroko już stosowanym anglojęzycznym przekazem w lotnictwie.
Niniejszy podręcznik został opracowany w głównej mierze na podstawie przekładu podręcznika „Helicopter Pilot Handbook” wydanego przez Federalną Administrację Lotnictwa (FAA) Departamentu Transportu Stanów Zjednoczonych w roku 2019, w połączeniu z wybiórczym przekładem innych pozycji wydawanych przez FAA. Aby ułatwić czytelnikom przyswajanie wiedzy w sposób jak najbardziej praktyczny, znajdziemy tu liczne nawiązania do instrukcji użytkowania w locie śmigłowców typu Robinson R44 w wersji Raven i i II. Powodem tego jest fakt, że zdecydowana większość cywilnych pilotów śmigłowcowych w czasach obecnych realizuje swoje pierwsze kroki w lataniu na typie śmigłowca R44, często na nim też poprzestając w swojej karierze.
Podręcznik ten stanowi kompendium wiedzy zarówno dla uczniów-pilotów jak również dla tych już posiadających licencję i czynnie latających. Materiał zawarty na blisko 500 stronach został uszeregowany i podzielony na następujące rozdziały:
- wprowadzenie do śmigłowca
- aerodynamika lotu
- układy sterowania śmigłowcem
- budowa śmigłowca
- instrukcja użytkowania w locie
- masa i wyważenie
- osiągi i ograniczenia
- procedury naziemne i przygotowanie do lotu
- podstawowe manewry w locie
- zaawansowane manewry w locie
- awarie i zagrożenia w locie
- loty nocne
- skuteczne podejmowanie decyzji
- oprzyrządowanie i podstawy lotu według wskazań przyrządów
Podręcznik został opracowany w oparciu o materiały FAA takie jak Helicopter Flying Handbook, Helicopter Instructor’s Handbook i Pilot’s Handbook of Aeronautical Knowledge.
Pozycja niezbędna w bibliotece każdego pilota śmigłowcowego!
O Autorze:
Bartłomiej Kieblesz to absolwent Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie ze specjalnością inżynierii lotniczej oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej ze specjalnością hydroklimatologii. Pilot turystyczny samolotowy i zawodowy śmigłowcowy z nalotem 6000 godzin na śmigłowcach typu R44, R66, AS355, AW109 i różnych wariantach typu AS350/EC130. Posiada 3500 godzin nalotu instruktorskiego oraz doświadczenie w różnego rodzaju operacjach specjalistycznych w Polsce i za granicą, w tym filmowych, przeciwpożarowych, naukowo-badawczych i transportowych z podwieszonym ładunkiem (HESLO). Kierownik Szkolenia Organizacji ATO, AOC i SPO Helipoland.”