Depułtycze Królewskie 55
22-100 Chełm
Pon-Pt
07:30 - 15:30
82 564 00 28
centrumlotnicze@panschelm.edu.pl

 

 
Komentarze są wyłączone

Studenci w Centrum Zarządzania Ruchem Lotniczym Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej

Centrum Zarządzania Ruchem Lotniczym Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej było celem wycieczki studentów kierunku Mechanika i budowa maszyn, realizujących program specjalizacji Dyspozytor lotniczy.

W ramach współpracy prowadzonej z PAŻP, studenci mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy kontrolera ruchu lotniczego, z bliska zobaczyli jak zarządza się przestrzenią  powietrzną oraz jak wygląda proces szkolenia kontrolerów ruchu lotniczego przy wykorzystaniu symulatorów kontroli lotniska i kontroli radarowej. Na własnej skórze studenci poczuli atmosferę sali operacyjnej oraz warszawskiej wieży kontroli lotniska.

W niezwykle ciekawy sposób o pracy kontrolera oraz zadaniach realizowanych przez PAŻP opowiedział Pan Klaudiusz Dybowski, długoletni pracownik PAŻP, instruktor szkolenia teoretycznego Ośrodka Szkolenia Personelu Służb Ruchu Lotniczego PAŻP i jednocześnie Ośrodka Kształcenia Lotniczego PANS w Chełmie.

Kontroler ruchu lotniczego to jeden z najbardziej elitarnych zawodów, wymagających przejścia bardzo trudnego i długiego procesu szkolenia. Od kandydatów wymaga się określonych predyspozycji, które następnie decydują o dopuszczeniu do kolejnych etapów kwalifikacji na to stanowisko i są weryfikowane w procesie szkolenia. Bardzo istotna jest orientacja przestrzenna, szybkie, logiczne myślenie, poczucie odpowiedzialności, spostrzegawczość, podejmowanie szybkich, ale przemyślanych decyzji, podzielność uwagi oraz zdolność przewidywania rozwoju sytuacji. Kontroler ruchu lotniczego musi też umieć pracować w zespole i odpowiednio zarządzać stresem oraz zmęczeniem.